İnsan Beyninin Deepfake Sesleri Ayırt Edebildiği Ortaya Çıktı: Ama…

Zürih Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bir grup bilim insanı, günümüzün en büyük problemlerinden deepfake seslerle ilgili önemli bir araştırma yaptılar. Bu araştırma kapsamında insan beyninin, deepfake seslerle gerçek sesleri ayırt edebileceği tespit edildi. Ancak bilim insanları, deepfake seslerin yine de insanlığı tehdit edebilme potansiyeline sahip olduğunu söylüyorlar.

25 katılımcı ile yapılan araştırma kapsamında katılımcılar, kendilerine sunulan seslerin gerçek mi deepfake mi olduğunu tespit etmekle yükümlüydüler. Araştırmacılar, 4 erkek konuşmacı seçip bunların hem gerçek seslerini hem de yapay zekâ ile türetilmiş deepfake seslerini kullandılar. Katılımcılar, kendilerine sunulan sesleri üçte iki oranında doğru tespit ettiler.

Peki beyin, deepfake sesleri nasıl ayırt ediyordu?

Bilim insanları, deepfake seslerin nasıl ayırt edilebildiğini anlayabilmek adına özel görüntüleme teknikleri kullandılar. Yapılan incelemelerde, beyindeki işitsel korteks bölümünün ses ayırt etmede aktif olarak çalıştığı ve sesin gerçek mi deepfake mi olduğunun anlaşılmasını sağladığı tespit edildi. 

Ancak bu demek olmuyor ki insan beyni tüm deepfake sesleri tespit edebiliyor. Araştırmanın yürütücüsü olan Claudia Roswandowitz, yaptıkları araştırma sonucunda deepfake seslerinkusursuz olmadığını anladıklarını söyledi. Bilim insanına göre deepfake sesler, her şeye rağmen insanları aldatma potansiyeline sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x